Az következőkben a teljesség igénye nélkül felsorolnám azokat a főbb pszichés probklémákat és tüneteiket, melyekkel érdemes szakemberhez fordulni. Ha bármelyik tünetegyüttes illik Önre, vagy ismerősére, érdemes segítséget kérni. Az alábbi kórképek jól gyógyíthatók!
Életvezetési nehézség
- úgy érzi, "összecsaptak a feje felett a hullámok", nem látja a kiutat az adott élethelyzetben
- feszült, szorong, gondolatai az adott probléma körül kavarognak, nem tud kikapcsolódni
- feldolgozhatatlannak tűnő veszteség, tartós stressz nehezíti életét, túlzott mértékben meg akar felelni a környezetéből érkező eltérő elvárásoknak (vagy saját magának)
- hangulati instabilitást észlel, étkezési zavarokat, testsúlyingadozást alvási nehezítettséget tapasztal
Major depresszió
Tartósan nyomott hangulat, amelyet a környezet történései nem, vagy alig befolyásolnak, és az illetőt a tehetetlenség érzetével tölti el, hogy nincs kontrollja hangulati életére vonatkozólag.
Tünetek:- reggel nehezen indul a nap, nehéz kikelni az ágyból
- nehéz hozzálátni a napi rutin tevékenységekhez
- nyomott hangulat, ingerlékenység, fáradékonyság, csökkent aktivitás, koncentráció zavara, figyelem összpontosítása nehezített
- a korábban örömet okozó tevékenységek már nem okoznak örömet, minden eseménynek csak a negatív oldalát látja
- nem vágyik mások társaságára, inkább egyedül van, sokszor csak fekszik az ágyon, "nézi a plafont"
- csökkent önbizalom, önértékelés, értéktelenség, esetleg bűnösség érzés, jövőt illető pesszimizmus, kilátástalanságérzés
- étvágyzavar (nő vagy csökken), alvászavar (felszínes alvás, hajnali ébredés, újra elalvás nem megy, következményes kialvatlanság), testi panaszok (fejfájás, gyomortáji fájdalmak, libidó/orgamus zavara). A depresszió sokszor csak testi tünetek formájában jelentkezik –ekkor is gondoljunk rá!
Egy depressziós epizód akár 6-13 hónap - ig is elhúzódhat, idővel ismétlődhet
Speciális típus:
Téli depresszió (mindig ősszel –télen jelentkezik). Legjellemzőbb tünete a sok evés (főleg szénhidrát), hízás, sok alvás
Bipoláris zavar (mániás depresszió)
A betegségre a levert és a felhangolt időszakok váltakozása jellemző. Az enyhébb felhangoltságot hypomániának, a súlyosabbat mániának nevezzük.
A felhangolt epizód tünetei: emelkedett hangulat, fokozott aktivitás, fokozott önértékelés, esetleg ingerlékenység, indulakontroll zavara, sok beszéd, sok szójáték, csökkent alvásidő, korai ébredés, fokozott szexuális késztetés, fáradhatatlanság, hiányzik a betegség belátás. Ebben az időszakban túl sok mindenbe kezd bele a illető, kalandos vállalkozásokba fog, mindennek örül, meggondolatlanul költi a pénzt, gyakori ebben az időszakban a nagyobb mértékű alkohol fogyasztás, játékszenvedély megjelenése.
A depressziós epizódok átlagosan 6-8 hónapig, a mániás epizódok átlagosan 4 hónapig tartanak.
Szorongásos zavarok
Pánikbetegség
Akkor beszélünk pánikbetegségről, ha visszatérő szorongásos rosszullétek (pánikrohamok) jelentkeznek, melyek sokszor testi betegségeknek tűnnek, az orvosi kivizsgálás is ezirányba zajlik – eredménytelenül. Jellemző, hogy a fizikai tünetek változatosak, a test eltérő pontjain jelentkezhetnek akár ugyanannál a személynél is, nehezen körülhatárolhatóak. Tartós aggodalom alakul ki újabb roham jelentkezésétől, annak következményeitől (pl.: szívroham, megőrülés, halál)
Pánikroham tünetei (minimum 4 tünet a következőkből): intenzív félelem, gyors szívdobogás, remegés, izzadás, légszomj, mellkasi nyomás, szédülés, ájulás érzés, hányinger, félelem az önkontroll elvesztésétől, halálfélelem, zsibbadás, hidegrázás vagy hevülés (kipirulás).
A pánikbetegség gyakran együtt jár agoraphobiával (tömegben, zárt térben kialakuló rosszullét).
Agorafóbia tünetei: félelem olyan helyektől ahonnan nehéz az elmenekülés pánikszerű tünetek, illetve pánikroham kialakulása esetén (pl.: tömeg, bevásárlóközpontok, moziban sor közepe, metró).
Következményesen elkerülő viselkedés alakul ki, az illető nem megy ilyen helyekre, ha mégis erre kényszerül, szenved, pánikrosszullét alakulhat ki. Sokszor emiatt az élettér jelentősen beszűkül.
Kényszerbetegség
A betegségre kényszergondolatok és/vagy kényszer cselekvések gyakori (naponta több mint 1 óra) jelentkezése jellemző.
Kényszergondolat: visszatérő, kellemetlen gondolat, késztetés, mely szorongást, szenvedést okoz. A beteg tisztában van a gondolat irracionalitásával és próbálja elnyomni magában.
Leggyakrabban előforduló kényszergondolatok:- félelem fertőzésektől, piszoktól
- szimmetriával, pontossággal kapcsolatos
- vallásos
- agresszív
- kételkedő
- szexuális
Kényszercselekvés: ismétlődő cselekvések (kézmosás, rendezgetés, ellenőrzés) vagy gondolati rituálék (számolás, imádkozás, szavak ismételgetése). A cselekvés funkciója a gondolatok által kiváltott szorongás mérséklése vagy valamilyen rettegett esemény elhárítása.
Leggyakrabban előforduló kényszercselekvések:- tisztálkodás
- ellenőrzés
- gondolkodási rituálé
- ismétlés (pl.:olvasás)
- megszámolás/újraszámolás
- imádkozás
- gyüjtögetés
Fóbiák
Specifikus fóbia:
Akkor tekintjük kórosnak, ha túlzott, állandó félelem jelentkezik bizonyos dolgoktól, helyzetektől. A fóbia tárgya azonnali, intenzív szorongást vált ki. Gyakran - a jól körülhatárolható fóbiák esetén - a félelem tárgya könnyen elkerülhető, a mindennapi életvezetést nem akadályozza. Segítségre akkor van szükség, ha az illető mozgástere jelentősen beszűkül, a tünetek már a mindennapokat is megnehezítik.
A fóbia tárgya lehet:- állat (pl.: rovar, egér, pók)
- természeti környezet (pl.:víz, magasság)
- vér
- szituáció (pl.: lift, híd, repülés, zárt terek)
Szociális fóbia:
Körülírt formája a lámpaláz, de sok esetben olyan szociális szituációkban jelentkezik, ahol az illető mások figyelmének lehet kitéve. (Pl.: társaságban történő megnyilvánulás során, étkezés vagy írás mások jelenlétében)
A félelem a kínos vagy megalázó helyzetektől intenzív szorongást eredményez. Az illető vagy elkerüli ezeket a helyzeteket vagy nagyon szenved ezekben a szituációkban. Előfordul, hogy az illető alkohollal vagy droghasználattal próbálja a szorongást oldani.
Generalizált szorongás
Vezető tünet a túlzott mértékű aggódás és szorongás, melyet az egyén nehezen tud kontrollálni. Az aggódás az élet minden területére kiterjed, jelentős életminőség romlást okozva. A betegek gyakran felismerik, hogy félelmük túlzott, de képtelenek ezt az érzést uralni.
A tünetek általában lappangva, fokozatosan indulnak, majd súlyosbodnak. Sok beteg és környezete személyiségvonásnak tekinti az aggodalmaskodást és ezért nem fordul orvoshoz.
Pszichés tünetek: ingerlékenység, nyugtalanság, ellazulási képtelenség, alvászavar (főként elalvási zavar és nyugtalan alvás), fáradékonyság, koncentrációs zavar,
Testi tünetek: izomfeszülés érzése, izomfájdalmak (főleg háti és tarkótáji), fejfájás (leggyakrabban homlok- vagy tarkótáji), szapora szívverés, fokozott izzadás, szédülés, hasmenés, remegés, nehézlégzés, szájszárazság
Női pszichés zavarok
Posztpartum depresszió (szülés utáni depresszió):
A szülés utáni valódi depresszió, a szülések 10-15 százalékában fordul elő. Van, hogy a postpartum depresszió néhány nappal a szülés után megjelenik, de előfordulhat, hogy fokozatosan alakul csak ki. Gyakran 3-6 hónapig is eltart, de többnyire nem húzódik egy évnél tovább.
Tünetek:- nehézkesség, fáradtság, kimerültség
- szomorúság, levertség, reménytelenség
- étvágybeli és alvászavarok
- gyenge koncentrációs képesség, zavartság
- emlékezeti problémák
- a baba iránti túlzott aggódás
- váratlan sírás, ingerlékenység
- bűnösség, elégtelenség, értéktelenség érzése
- a baba iránti közöny
- félelem, hogy bánthatja a babát, vagy önmagát
- félelem a kontrollvesztéstől és "megőrüléstől"
- eltúlzott örömök és mélypontok
- a szex iránti érdektelenség
- álmatlanság
- bizarr, különös gondolatok
Az anya szégyent, bűntudatot és elszigeteltséget érez.
Különösen veszélyeztetettek azok a nők, akik korábbi szülés után is depresszióba estek, akik bipolásris depresszióra hajlamosak és mindazok, aki megszakították antidepresszáns kezelésüket, annak érdekben, hogy megóvják magzatukat az esetleges károsodástól.